Odtrucie alkoholowe stosowane jest przy zatruciu etanolem, czyli po spożyciu za dużej ilości alkoholu.
Odtruwanie alkoholowe – co to jest?
Odtruwanie alkoholowe polega na usuwaniu toksyn z organizmu, pozbywaniu się resztek alkoholu, co przyczynia się do przywrócenia równowagi elektrolitowej w organizmie, która została zaburzona przez toksyczne działanie tej substancji (między innymi przyspiesza ona proces utraty cennych minerałów i wody). Celem odtrucia alkoholowego jest uzupełnienie utraconych elektrolitów i przede wszystkim przywrócenie organizmu do normalnego funkcjonowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku uzależnionych osób, u których alkohol wyrządził już dużo szkód. Detox alkoholowy jest u nich wręcz obowiązkowy, w przeciwnym razie wszelkie negatywne skutki uzależnienia będą się pogłębiać.
Jakie są objawy zatrucia alkoholowego?
Nie każde zatrucie alkoholowe wygląda tak samo, ponieważ nie każdy organizm jest taki sam. Taka sama ilość alkoholu u jednych może wywołać różne skutki. Wszystko zależy między innymi od wagi, wieku czy też wcześniejszych doświadczeń z alkoholem. U niektórych zatrucie alkoholem przebiega łagodnie, objawia się na przykład problemami z równowagą, agresją. U innych są one zdecydowanie ostrzejsze, między innymi pojawić się może:
- padaczka alkoholowa;
- brak panowania nad potrzebami fizjologicznymi;
- śpiączka;
- hipotermia (wychłodzenie organizmu);
- utrata świadomości (luka pamięciowa).
Jednak to nie wszystko. Do objawów zatrucia alkoholowego zalicza się także problemy z oddychaniem, które mogą doprowadzić do niewydolności oddechowej. Bardzo często występują też wymioty, które z kolei mogą spowodować zachłyśnięcie się. Obie sytuacje niestety mogą zakończyć się śmiertelnie.
Odtruwanie alkoholowe a leczenie alkoholizmu
Oczyszczanie organizmu z alkoholu to nie to samo co leczenie alkoholizmu. Jest to jedynie jego część, polegająca na oczyszczeniu organizmu z tej substancji oraz złagodzenie wszelkich dolegliwości, które zostały przez nią spowodowane. Ten proces ma sprawić, żeby pacjent stanął na nogi i był gotowy do podjęcia dalszej terapii, która wyleczy go z uzależnienia. Spożycie zbyt dużej ilości alkoholu, czy też jego długotrwałe i systematyczne spożywanie prowadzi do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, poziomu jonów potasu, sodu i magnezu. Dlatego niezbędne jest przeprowadzenie działań polegających na przywróceniu optymalnego poziomu tych ważnych dla człowieka substancji. Leczenie alkoholizmu polega na intensywnej terapii dla alkoholika. Może to być terapia stacjonarna dzienna w postaci spotkań kilkugodzinnych lub kilkunastodniowa, na przykład pobyt w ośrodku. Warunkiem podjęcia i kontynuacji leczenia jest oczywiście abstynencja i wcześniejsze odtruwanie organizmu.
Jakie są sposoby odtruwania organizmu z alkoholu?
Jak oczyścić organizm z alkoholu? Można to zrobić na kilka sposobów. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnego przypadku. Wyróżnić tutaj można między innymi:
- detoks po alkoholu (stosowany jest u osób uzależnionych, zazwyczaj trwa kilka dni – maksymalnie 10, przeprowadzany jest w specjalnym ośrodku lub szpitalu, jest to pierwszy krok do leczenia uzależnienia; przy detoksie mogą wystąpić na przykład drgawki, wymioty, problemy ze snem, omamy, ból mięśni, jak i stany lękowe; pacjentowi podaje się przede wszystkim potas, witaminę B1, magnez, a czasami leki nasenne lub uspokajające w celu złagodzenia objawów);
- detoks z wykorzystaniem kroplówek witaminowych (stosowany jest w celu szybkiego poradzenia sobie z zatruciem po alkoholu i jego skutkami; metoda przeznaczona w przypadku jednorazowych zatruć; po skorzystaniu z kroplówki można od razu wrócić do domu, nie ma potrzeby pozostawania na obserwację; zawierają one magnez, witaminę C i B1, potas, są na bazie glukozy i soli fizjologicznej);
- detoks alkoholowy w domu (metoda także przeznaczona dla osób z zatruciem jednorazowym; polega na piciu dużej ilości wody z cytryną, uzupełnianiu elektrolitów, polecane są również soki z owoców i warzyw oraz zielona herbata).
Detoks alkoholowy w szpitalu – co jest ważne?
Lekkie zatrucia alkoholowe mogą być leczone samodzielnie w domu. Jednak w przypadku ciężkich zatruć wymagane jest leczenie szpitalne. Na detoks alkoholowy kieruje psychiatra lub internista. Istotna jest tutaj informacja o spożytym napoju alkoholowym – czy zakupiony on był w sklepie, czy może pochodził z jakiegoś nielegalnego źródła. Lekarz nie tylko zbada stan zdrowia pacjenta, ale i w razie konieczności zleci mu dodatkowe badania, między innymi dotyczące przebytych chorób czy też objawów (zaburzeń świadomości, omamów, drgawek). Ważne jest to, żeby podczas odtruwania obecny był psycholog, który oceni gotowość uzależnionej osoby do dalszych kroków leczenia alkoholizmu. Jest on również wsparciem przy napadach agresji lub stanach lękowych.
Metoda odtruwania alkoholowego powinna być dostosowana do jego stopnia oraz do poziomu uzależnienia. Podstawową zasadą jest tutaj oczywiście nawodnienie organizmu, uzupełnienie glukozy i elektrolitów.